Ženkliai padidėjus šildymo energijos kaštams, Lietuvos žmonės pradėjo žvalgytis ir ieškoti alternatyvų dujoms ir naftos produktams. Ir kaip sakoma patarlėje: kas ieško tas randa, nes remiantis pasaulinės energetikos praktikas, lietuviai jau atrado, o jei tiksliau, prisiminė, kad turi pašonėje atsinaujinančios energijos šaltinių. Tai ir saulė, vėjas, giluminiai energijos klodai ir žinoma, medis, kuris tinkamai panaudotas gali duoti labai daug šilumos energijos, kuri nekainuos tiek kiek dabar kainuoja šildymas dujomis ar naftos produktų gaminiais.

Pramonė Lietuvoje nėra labai didelė, kad galėtų užtikrinti šildymą visai šaliai, bet iš kai kurių procese atliekamų medžiagų jie pradėjo gaminti produktą, kuris energetine verte nenusileidžia naftos gaminiams ar dujoms. Baldų pramonė pradėjo spręsti tam tikrus klausimus su atliekamomis medžio pjuvenomis, kurias ankščiau nurašydavo į nuostolius. Šiuolaikiški įrenginiai ir techniniai sprendimai leidžia panaudoti ir nuo medžio apdorojimo atliekamas pjuvenas. Panaudojant aukštą temperatūrą ir slėgį, iš jų pradėti gaminti briketai. Pjuvenų briketai Vilniuje kaip produktas pasiteisino ir net viršijo pačių gamintojų lūkesčius, nes briketai prilygsta malkų kaitrumui ir skleidžiamai šilumos energijai, turi mažą peleningumą, kas svarbiausia kreipiant dėmesį į žalos darymą gamtai mažinimą ir dega penkiskart ilgiau už pačias malkas. Medžio pjuvenų briketai dega tolygiai, todėl galima planuoti ir šilumos kiekio išgavimą bei vienodą palaikymą palaikymą, galima pasiskaityti ir čia.

Briketai iš medžio pjuvenų gaminami nedideliais, į kalades panašiomis formomis. Jų sandėliavimas ir laikymas nereikalauja daug vietos ir suprantama, patogios naudoti įvairių kieto kuro katilų kūrenimui. Ant vienos euro paletės telpa apie 900-1000 kg briketų, kurių priklausomai nuo žiemos, pakanka vos trijų palečių, kurių išmatavimai yra 1 m x1 m, priklausomai kokią paletę naudosite. Jei euro paletė tai išmatavimai bus standartiniai: 1200 m x 800 m. Taigi, tokių matmenų paletę, pilną medžio pjuvenų briketų nėra sudėtinga padėti ir rasti jai vietos. Juolab, kad ji gali būti ir lauke, nes gamintojai, medžio pjuvenų briketų drėgnumą išlaiko panašų apie 9 procentus, todėl po gamybos ir sufasavimo, paletę bei produkciją apvynioja pvc plėvele, kad drėgmė nesiskverbtų į vidų, nors šito briketai ir nebijo.

Paletė medžio briketų Vilniuje kainuoja ne daug, apie 400-500 litų, todėl drąsiai galite skaičiuotis, kiek Jums prireiks palečių norint peržiemoti šaltą žiemą ir sutaupyti lėšų, jei ankščiau naudojote dujas ar kitus naftos produktus.

Taip pat skaitykite:

Nuo šiol, artėja metas į pagalbą taupant pasitelkti ir pačių gamtą, kuri taip ir siūlo savo energiją, tik ne visi žmonės dar supranta, kad labiau ji, nei nafta ar dujos yra geriausias energijos šaltinis.

Straipsnis parašytas: 2014-12-03

Tags: